понеділок, 2 березня 2020 р.

Краса та неповторність Свидовецького хребта

Свидовець - це унікальний гірський масив, який не дарма ще називають серцем Європи. Розташований він у південно-східній частині українських Карпат і оточує із заходу місце, яке географічно визначає центр Європи.
Уздовж масиву Свидовець є безліч рівних і досить широких доріг, які дозволяють прокладати піші маршрути або пересуватися на велосипедах або навіть автомобілях. В останні роки тут стали частіше з'являтися і квадроцикли. 

Відмінною рисою краю є велика кількість унікальних високогірних озер з чистою і крижаною водою, які носять дивні назви. Крім того, Свидовецький хребет ще називають одним з найбільш трав'янистих в українських Карпатах. Ніде так високо в Карпатах ви не побачите буки, як на Свидовці. Тут їх можна знайти навіть на рівні 1380 м. Особливо вражає на масиві Свидовець гірське різнотрав'я, альпійські луки. Незважаючи на великі висоти, тут різноманітний трав'яний покрив.
Таким чином, Свидовецький масив дозволяє гуцулам облаштовувати повноцінні пасовиська для коней, корів, овець. Ні для кого не секрет, що бджільництво, садівництво та вирощування овець, кіз, коней - це споконвічне заняття гуцулів, які літо проводять на гірському масиві Свидовець. Гуцули - дуже доброзичливі і щирі сердцем. Тут ви зможете познайомитися ближче з побутом і культурою цього народу, поспілкуватися з ними. Більш того, цілком можливо вам пощастить зазирнути до них в колибу, і покуштувати смачних карпатських високогірних сирів: будз, бринза і вурда.
Всього Свидовець налічує 9 вершин. Найвищою і значущою точкою хребта є гора Близниця, про яку було складено безліч легенд і переказів. Вона досягає 1883 м. Хоча насправді, на Свидовці всього 3 Близниці: Мала, Велика і просто Близниця. Мала (1872 м) і Велика (1881 м) мають невелику різницю в висоті і розташовані зовсім поруч, тому з боку здається, що вони дуже схожі. І все ж вони є досить популярними об'єктами пішохідного туризму - з одного боку - приваблива висота вершин, яка є майже максимальної для Карпат. З іншого - легкий маршрут, адже поруч розташовані населені пункти з налагодженою транспортною розв'язкою. І це в свою чергу є безсумнівним плюсом, якщо ви плануєте похід на Свидовецький хребет на вихідні, адже вам не доведеться брати відпустку або відгул.
Самою "невеликий" є вершина Берляска, вона становить 1555 метрів. Кожна з вершин Свидовця буквально пронизує хмари, відкриваючи погляду фантастичні і дивовижно мальовничі картини.
Озера на Свидовці мають льодовикове походження і знаходяться в своєрідних скелястих амфітеатрах - льодовикових цирках. Перше озеро зветься "Драгобратське", воно ж озеро Івор. Завдяки тому, що розташоване на території гірськолижного курорту Драгобрат. Поруч з ним розташувалися схили з густими чорничними заростями. Якщо маршрут піднімається через них і обходить гору Стіг траверсом, в лівій стороні відкриється вид на озеро Ворожеска, яке затишно розташувалося на висоті 1450 метрів. Спуститися до озера можна лише по досить крутому схилу.
Дагяска або ж Геришаска - це назва найбільшого озера хребта Свидовець, яке знаходиться на висоті 1577 м. Під'їхати до озера можна на позашляховому транспорті по грунтовій дорозі. Місце користується особливою популярністю серед туристів, тому нерідко тут можна зустріти безліч наметів.


Радимо прочитати ще:

Ніколайчук, В. І. Екологічний стан Закарпаття :  проблеми і перспективи / В. І. Ніколайчук ; УжНУ. – Ужгород, 2004. – 248 с. – [у змісті: Свидовецький заповідний масив].

***

Бедзір, В. Червоні лінії курорту «Свидовець» : погляд на проблему : [про суперечності довкола будівництва мегакурорту в гірському масиві Свидовець, географ. характеристика гірського масиву] / В. Бедзір // Урядовий кур’єр. – 2020. – 25 лют. (№ 36). – С. 4. : фото. 
Стаття в Інтернеті: http://ukurier.gov.ua/uk/articles/chervoni-liniyi-kurortu-svidovec/

Куренкова, О. Свидовець: підкорення гірських жандармерій : похід на гори Жандарм і Близниця. Спроба друга, майже вдала / О. Куренкова // День. – 2017. – 20 черв. – С. 9. 

Стаття в Інтернеті: https://day.kyiv.ua/uk/article/podorozhi/svydovec-pidkorennya-girskyh-zhandarmeriy

Масенко, В. Свидовець та Горгани, або чому я захотіла змінити квартиру на намет : глобус України / В. Масенко // Однокласник. – 2017. – № 1. – С. 9-11.

Палатна, О. Карпати: краса та неповторність Свидовецького хребта / О. Палатна // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2017. – № 13. – С. 22-24.

Тарасенко, І. Мій свидівецький похід : глобус України : [озера Свидовецького гірського масиву] / І. Тарасенко // Однокласник. – 2013. – № 11-12. – С. 16-19. 


Немає коментарів:

Дописати коментар